środa, 2 maja 2012

Nie tylko Ameryka


Aleksandra Ziółkowska  



                 NIE TYLKO AMERYKA



Dom Ksiazki, Warszawa 1992

ISBN 8390035812





"Jest autorka przedniej klasy globtroterka docierajaca z notatnikiem i aparatem fotograficznym do wielu interesujacych zakatkow naszej planety. W swych wielorakich zainteresowaniach anonsowala Ziolkowska znacznie wczesniej w interesujacej ksiazce "Kanada, Kanada...". Wiedzie nas zatem autorka po kontynentach i krajach, skrupulatnie prowadzac zapis rozmw ze spotykanymi ludzmi, dzielac sie z czytelnikami wrazeniami i refleksjami z ogladanych miejsc....(...) Zaduma w cieniu piramid pozwala spojrzec na swiat i zycie z zupelnie innej perspektywy. Zapewne to nie przypadek, iz ksiazka zaczyna sie reportazami z Egiptu i Ziemi swietej. Wszak tam historia ludzkosci "na powaznie" zaczela sie tworzyc. Zas Ziemia swieta ze wzgledw religijnych - ale nie tylko - dla Polakow jest szczeglnym miejscem na Ziemi. Kolejne etapy wedrwki to Bangkok, Zaolzie, wyspa Ellis, Nowy Meksyk, Kanada i Stany Zjednoczone. Miejsca na ziemi, ktorych nie pominela stopa wszedobylskiego Polaka. Te slady Ziolkowska umiejetnie eskponuje. (...) nie robi tego by sie zachwycac "amerykaskim stylem zycia". Przybliza nam go, by korzystac z wypracowanych i sprawdzonych przez lata wzorcow. Pisal kiedys Stefan Bratkowski, iz "nie tak stromo pod ta gre". I jezeli rzeczywiscie nie dostajemy jeszcze zadyszki, to m.in. dzieki reportazystom takim jak Aleksandra Ziolkowska".

Janusz Paluch. "Nie tylko Ameryka", GAZETA KRAKOWSKA, 12/4/1992, Nr 283 





„Fascynacja miejscami historycznymi zrodzila się u Ziolkowskiej po podrozy do Egiptu. Relacje z tej wyprawy, a także z Ziemi Swietej i Bangkoku wypelniaja pierwsza czesc ksiazki. Druga stanowia reportaze z Ameryki. Sa to barwne i pelne zycia wspomnienia z historycznych miejsc i spotkan z ciekawymi ludzmi.”                                                       
(HS) PRZEGLAD POWSZECHNY Nr 9 1992



To trzeba przeczytac! Ilustrowany kolorowymi zdjeciami napisany zywym jezykiem zbior najnowszych reportazy A.Ziolkowskiej z ostatnio odbytych przez nia podrozy, a takze obserwacji z codziennego zycia autorki i jej najblizszych stanowi doskonala lekture dla kazdego.

ZWIERCIADLO, Nr 9, wrzesien 1992







(...)  Rozrzut zainterwesowań – od Egiptu po Bangkok, od British Museum, gdzie znajduje się asyryjska rzezba z kosci sloniowej wykopana w 1950 roku przez sama Agate Christie, po Black Hills, gdzie daleki krewny autorki Korczak Ziolkowski wyrzezbil w gorach olbrzymią postac bohaterskiego wodza Indian – Crazy Horse. Watek indianski pojawia się w trzech rozdzialach ksiazki, podobnie jak kanadyjskie przygody, gdzie ze swoim synkiem – malym wówczas Tomkiem spedziła pare lat. (..)

E.Koz., Glodna swiata i ludzi, ECHO KRAKOWA, Nr 238 (13796), 27-29 listopada 1992, str. 7







(...)”Niedawno w domu Ziolkowskich w Poludniowej Dakocie  zjawil się gosc z Polski – Aleksandra Ziolkowska (...)  
*Rog SPOTKANIE, Mieszanka Firmowa, PRZEKROJ  Nr 2128, 23 marca 1986







„Relacja z wedrowki sladami bohaterow „Przeminelo z wiatrem” – w Atlancie i Noweym Orleanie – jest jednym z watkow ksiazki poczytnerj pisarki Aleksandry Ziolkowskiej. Ksiazka zawiera wrazenie z pobytu w Yellowstone, w Płd. Dakocie, gdzie Ziolkowska spotkala się z rodzina swego krewnego, rzezbiarza, Korczaka Ziolkowskiego.(...)”.

rog. Wankowiczolog, ale nie tylko, PRZEKROJ, 18 listopada 1990, Nr 2369







Benedykt Heydenkorn „Nie tylko o Polonii”, ZWIAZKOWIEC (Toronto) Nr 57, 15 lipca 1993. str 7, 22.







(...)”Najnowsza ksiazka zatytulowana ”Nie tylko Ameryka” zawiera 19 relacji reporterskicvh z wojazy autorki. Przed oczami czytelniukow maluja się zabytki Ziemi Swietej, obyczaje Indian i zakamarki Bangkoku.   Poznajemy tez historie dalekiego kuzyna pisarki – Korczaka Ziolkowskiego, rzezbiarza przez 23 lata pracujacego nad monumentalna podobizna slynnego indinaskiego wodza z ubieglego stulecia – Szalonego Konia. Prace nad rzezba, ryta w zbiorze gorskim Dakoty Poludniowej, przerwala przed 10 laty smierc artysty. Kontynuuja dzielo jego synowie.  „„Nie tylko Ameryka” to ksiazka dla zwolennikow podrozniczej literatury faktu”.                                                                                                                                    (TZZ) Ziemia swieta i zakamarki Bangkoku, EXPRESS WIECZORNY, Nr 116, 15 czerwca1992.                                                                                                                                      



„Wiele osob kupilo ksiazki Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz z przodu i od tylu” i Aleksandry Ziolkowskiej „Nie tylko Ameryka”.                                                                      

(bc) Ksiazkowy przeboj tygodnia, GAZETA WYBORCZA Nr 138, 12 czerwca 1992


Dowiadujemy sie o wielkiej ciekawosci swiata, ktora Autorka nam przybliza - od Egiptu po Bangkok, po rzecz jasna, USA - ich wielkie przestrzenie, miejsca historyczne, czy miasta zwiazane np. z "Przeminelo z wiatrem" Margaret Mitchell.


Wieslaw Rogowski, NOWE KONTRASTY, Nr 1,1998



„Jest to literatura podroznicza, wrazenia z pobytow w Tajlandii, Egipcie, Ziemi Swietej, Kanadzie i przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Znalazlam slady takich pisarzy, jak Jack London, Agata Christie, Margaret Mitchell, egipski laureat Nobla Naguib Mahfoz. Jest także reportaz z Zaolzia i watek wankowiczowski”. Aleksandra Ziolkowska-Boehm, Rozmowa, SZTAFETA, Nr 40, 8 pazdziernika 1992, str. 3

www. Amazon.com

Podroze ksztalca, August 12, 2001


Reviewer: A reader from Olsztyn, Polska

Podroze ksztalca wyksztalconych - taki wniosek nasuwa mi sie po przeczytaniu tej pelnej elokwencji, erudycji, dobrych przemyslen, madrej, ciekawej, pelnej interesujacych faktow, zebranych informacji z roznych zrodel ksiazki.

Wiecej wiem dzieki tej ksiazce na przyklad o Piramidach w Egipcie, niz wie moj znajomy, ktory pojechal na wycieczke do Egiptu i umie tylko opowiedziec o cenach za rozne skarabeusze, ktore przywiozl, silnym sloncu i plotki o wspoluczestnikach wycieczki. Dowiedzialem sie o Zaolziu rzeczy, o ktorych nie mialem pojecia, o zbiorach w muzeum Sm,ithsonian w Londynie, pojawil mi sie przed oczyma glosny i zatloczony Bangkok. Jakze ciekawe dokonania ma Polonia w Kanadzie! Jakie dobre oferuje dzieciom ten kraj i jakie sa madre polonijne fundacje i instytucje. Tyle sie pisze bzdur an temat Polonii, ale tak wspaniale sie zorganizowala. Takie sprawy powinny byc szeroko znane w Polsce. Zachecila mnie autorka do odwiedzin Ziemi Swietej, zapachnialo mi "Przeminelo z wiatrem", Jackiem Londonem... ale Ameryka to marzenie zycia, ktore chyba nie spelni sie.

  Polubilam madre podrozowanie, February 15, 2001


Reviewer: A reader from New York, N.Y.

Ksiazka pokazala mi, jak mozna podrozowac madrze, nie tylko z mapa, ale z ksiazkami literackimi, isc ich sladami. Niezwykle erudycyjna ksiazka, przyjemna lektura, lekka, madra i zachecajaca do korzystania ze swiata w przemyslany sposob.



fascinating book, January 13, 2001


Reviewer: nodakman2 from Washington, D.C., USA

It is a collection of essays about different places that are fascinating. The book is written with talent and love for the poeple and places the author has seen. I found particularly interesting the story of Cairo - looking for the city's characteristics shown in Naguib Mahfouz "Migdag Alley. He is a writer I admire very much and was happy to learn that the Polish born writer likes him to!



duzy ladunek wiedzy krajoznawczej az z 4 kontynentow, May 27, 2000


Reviewer: Leonrad Ratajczyk (see more about me) from Schaumburg, Illinois, USA

Kolejna ksiazka autorki znanej z solidnosci w przedstawianiu faktow. Ksiazka liczy tylko 156 stron, a jednoczesnie zawiera duzy ladunek wiedzy krajoznawczej z az 4 kontynentow. Przyczynia sie wiec do rzeczowego wzbogacenia wiedzy o swiecie kazdego jej czytelnika. Znajdziemy w niej zarowno ciekawe informacje o Ziemi Swietej, bardzo obecnie spopularyzowanej przez pielgrzymke Papieza Jana Pawla II, jak i malo znane fakty z zycia Agaty Christie, znanej angielskiej autorki powiesci kryminalnych, jak i wiele innych ciekawostek.


LISTY


(...Doskonale napisane reportaze z roznych stron swiata”.                                              Jan Nowak Jezioranski, Waszyngton, 12 lipca 1992
.
„Pani ksiązka doskonala. Nie dziwie się, ze jest bestsellerem. Nie osmielam się zadzierac nosa, ale wydaje mi się, ze moje „To i owo” ma zblizona forme do Pani ksiazki. Bardzo mi to pochlebia. Wszystkie Pani opowiadania sa bardzo ciekawe. Nie wiedzialem, ze Clark Gable miał takie perypetie w  zyciu. Tak on sam, jak i jego rola w filmie była dla mnie (tak jak chyba i dla wszystkich) bardzo sympatyczna, podczas gdy zdecydowanie drazni mnie Scarlett tak w wersji ksiazkowej, jak i na ekranie. Zreszta Leslie Howard tez jest dla mnie antypatyczny. W sam raz dla Scarlett. Nie wiem, czy Pani widziala z nim „Pigmaliona” (film czanri bialy), gdzie gral profesora Higginsa. Była dla mnie okropny. Przeciwienstwo Rexa Harrisona w tej samej roli. Ale może wlasnie taki typ mezczyzny był w latach trzydziestych bozyszczem pan. Ale odbiegam od tematu.
Nie spodziewalem się, ze Pani krewny, „Rzeźbiarz Gor” miał tak trudne zycie. Bardzo ciekawa postac. Niech Pani nie zaniedba napisania jego monografii dla Polskiego Slownika Biograficznego. Nie mozna pozwolic na to żeby zyciorys czlowieka tego rozmiaru miał zaginac. Z przyjemnoscia czytalem Pani barwne opisu Bangkoku, Nowego Orleanu i Orlando. Sadze, ze odebralem je tak samo jak Pani. W Bangkoku byłem dwa razy, z tym ze drugi raz polecialem tam (po drodze do Kantonu i Hongkongu) glownie po to, żeby raz jeszcze zobaczyc swiatynie Aurory. O kolekcje Vevera tez się w pewnym sensie wiele lat temu „otarlem”. Nie wiedzialem ,ze trafila do Smithsonian. (...) Pani wprowadzenie do historii tych zbiorow ma niewatpliwie cechy Lady Agaty...”.

Andrzej Grabia Jalbrzykowski, Buenos Aires, 22 lipca 1992

.
(..) Zawsze cenilam Pani pisarstwo i podziwialam metody pracy, które Pani sobie wyrobila”.                                                                                                                          Prof. Dr Janina Kulczycka Saloni, Warszawa 21 grudnia 1994
.
(...)„Ksiązka się delektuję. W mistrzowskim wprost stylu pzrekazala Pani historie Egiptu i Ziemi Swietej. I jak przyslowiowe rodzynki we wspanialym ciescie – wprowadzila tam Pani nasze polskie slady. A potem zaskakujac czytelnika znajomoscia Tajlandii, przechodzi Pani przez bolesne dla nas sprawy Zaolzia i poprzez Bliski Wschod Agaty Christie – na lad Ameryki. Wszedzie przebija poszanownaie prawdy, uczciwosc pisarska, milosc do ludzi, nasz polski romantyzm i patriotyzm. Ksiazka jest niezwykle ciekawie napisana wspanialym literackim jezykiem (...)”.                                                        Tadeusz Burzynski, Houston, Texas, 2 maja 1997
.
„Z zachwytem tez przeczytalam rozdzial o edukacji w Kanadzie”(...)                                    Maria Zielinska, Ottawa, 28 czerwca 1993
.

duzy ladunek wiedzy krajoznawczej az z 4 kontynentow, May 27, 2000
By
Leonrad Ratajczyk (Schaumburg, Illinois, USA) - See all my reviews
Kolejna ksiazka autorki znanej z solidnosci w przedstawianiu faktow. Ksiazka liczy tylko 156 stron, a jednoczesnie zawiera duzy ladunek wiedzy krajoznawczej z az 4 kontynentow. Przyczynia sie wiec do rzeczowego wzbogacenia wiedzy o swiecie kazdego jej czytelnika. Znajdziemy w niej zarowno ciekawe informacje o Ziemi Swietej, bardzo obecnie spopularyzowanej przez pielgrzymke Papieza Jana Pawla II, jak i malo znane fakty z zycia Agaty Chriestie, znanej angielskiej autorki powiesci kryminalnych, jak i wiele innych ciekawostek.
Help other customers find the most helpful reviews
Was this review helpful to you?



2 of 2 people found the following review helpful:
fascinating book, January 13, 2001
By
"nodakman2" (Washington, D.C., USA) - See all my reviews
It is a collection of essays about different places that are fascinating. The book is written with talent and love for the poeple and places the author has seen. I found particularly interesting the story of Cairo - looking for the city's characteristics shown in Naguib Mahfouz "Migdag Alley. He is a writer I admire very much and was happy to learn that the Polish born writer likes him to!
Help other customers find the most helpful reviews
Was this review helpful to you?



Podroze ksztalca, August 12, 2001
By A Customer
Podroze ksztalca wyksztalconych - taki wniosek nasuwa mi sie po przeczytaniu tej pelnej elokwencji, erudycji, dobrych przemyslen, madrej, ciekawej, pelnej interesujacych faktow, zebranych informacji z roznych zrodel ksiazki.
Wiecej wiem dzieki tej ksiazce na przyklad o Piramidach w Egipcie, niz wie moj znajomy, ktory pojechal na wycieczke do Egiptu i umie tylko opowiedziec o cenach za rozne skarabeusze, ktore przywiozl, silnym sloncu i plotki o wspoluczestnikach wycieczki. Dowiedzialem sie o Zaolziu rzeczy, o ktorych nie mialem pojecia, o zbiorach w muzeum Sm,ithsonian w Londynie, pojawil mi sie przed oczyma glosny i zatloczony Bangkok. Jakze ciekawe dokonania ma Polonia w Kanadzie! Jakie dobre oferuje dzieciom ten kraj i jakie sa madre polonijne fundacje i instytucje. Tyle sie pisze bzdur an temat Polonii, ale tak wspaniale sie zorganizowala. Takie sprawy powinny byc szeroko znane w Polsce. Zachecila mnie autorka do odwiedzin Ziemi Swietej, zapachnialo mi "Przeminelo z wiatrem", Jakciem Londonem... ale Ameryka to marzenie zycia, ktore chyba nie spelni sie.
Help other customers find the most helpful reviews
Was this review helpful to you?



Polubilam madre podrozowanie, February 15, 2001
By A Customer
Ksiazka pokazala mi, jak mozna podrozowac madrze, nie tylko z mapa, ale z ksiazkami literackimi, isc ich sladami. Niezwykle erudycyjna ksiazka, przyjemna lektura, lekka, madra i zachecajaca do korzystania ze swiata w przemyslany sposob.






Książka była czytana w odcinach (przez aktora Bogusława Jerke) w Radio VOICE OF AMERICA w 1996 roku.

Fragmenty ksiazki ukazaly się w :

1.     NEW HORIZON (New York) In English

2.     ODRA

3.     TERAZ (Filadelfia) „Rzezbiarz gor”,  „Wyspa Ellis-Muzeum Emigrantow” (5 IX 2001)

4.     AMERYKA  (wydawnictwo rządu Stanów Zjednoczonych) Nr 235, jesień 1999, str 81-85.

5.     PRZEGLĄD POLSKI- Nowy Dziennik, Nowy Jork, 18 lipca 1991, str 13; 5 wrzesnia 1991, str 11-15; 26 wrzesnia 1991, str 1,15; 19 grudnia 1991, str 4-5.

6.     TWÓJ STYL Nr 1 styczeń 1992, strNr 3, marzec 1992, str 52-57; Nr 10(51), pazdziernik 1994, str52-54;

7.     RZECZPOSPOLITA14 kwietnia 1991; Nr 93 (2828), 20-21 kwietnia 1991; Nr 187, 25 sierpnia 1991;  Nr 203, 31 sierpnia –1 wrzesnia 1991; Nr 256, 2-3 listopada 1991;

8.     SZTAFETA Nr 3 1993. s.1,13

9.     PRZEGLAD TYGODNIOWY, Nr 19 (319) 1988; Nr 26 (483) 1991, str 13-14

10. HIGH PARK, Toronto, VIII/IX/X 1996, str. 26-29

11. KIERUNKI Nr 51, 26 grudnia 1987; Nr 1, 3 stycznia 1988

     12. ZWIAZKOWIEC, Toronto, Nr 6, 26 stycznia 1981; 28 stycznia 1981; Nr 96, 29 listopada 1988, str.3; Nr 7, 26 wrzesnia 1989

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz