środa, 19 lutego 2020

SŁAWNO
ALEKSANDRA ZIÓŁKOWSKA-BOEHM 

W SŁAWNIE

Aleksandra Ziólkowska-Boehm odwiedziła 28 listopada 2019 roku gminę Sławno. Samorządowcy gratulowali jej nagrody przyznanej przez IPN.

Spotkanie z pisarką stanowiło pierwsza, uroczystą część sesji Rady Gminy. Wójt  i radni gratulowali jej honorowej odznaki „Świadek histortii” przyznanej kilka tygodni temu przez Instytut Pamięci Narodowej. Aleksandra Ziółkowska-Boehm, mieszkające na stałe w USA, jest jedną z sześciorga tegorocznych zasłużonych dla promowania i pielęgnowania polskiej historii i kultury poza granicami kraju.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm,, autorka poczytnych książek poświęconych postaciom z najnowszej hsitorii Polski, w sposób przystępny zapoznaje amerykańskiego czytelnika z polską histori. W 2009 roku ukazała się jej książka „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon: traktująca o opoczyńskim ziemiaństwie, walce partyzanciej i o miłości do koni – z działającej w Kraśnicy stadniny koni Demona otrzymał Hubal. Pisarka ukazuje w niej losy przedstwicieli spokrewnionych rodzin: Krasickich, Ossowskich (patronów szkoły w Kunicach) i Jaxa-Bąkowskich. Samorząd Sławna w 2014 roku uhonorował pisarkę honorowym obywatelstwem gminy. Otrzymała także medal 25-lecia samorządu gminy Sławno oraz tytuł i statuetkę „Przyjaciela szkoły” im.Wandy i Henryka Ossowskich w Kunicach.
Spotkanie z pisarką było okazją do przypomnienia uroczystości sprzed pięciu lat, ale też do omówienia twórczości, na którą składa się wiele mniejszych i większych pozycji książkowych. Podkreślano ich wartość, rownież w odniesieniu do promocji gminy Sławno. Pisarka otrzymała od samorządowóow bibliografię gminy.

„Świadek historii” to honorowe wyróźnienie ustanowione w 2009 roki przyznawane przez Instytut Pamięci Nrodowej. Otrzymują je osoby i instytucje szczególnie zasłużoe dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierajace IPN w realizacji ustawowej działalności w sferze edukacyjnej i naukowej. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło sie liczne grono kombatantów, nauczycieli, działaczy społecznych i samorządowych. Na mocy decyzji prezesa Instytutu od 2014 roku nagrodę mogą dostać także osoby działające poza granicami kraju.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza