niedziela, 13 grudnia 2015

Spotkanie autorskie w Opocznie w Muzeum Regionalnym

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm25 listopada 2015 r. Godzina 16:00Muzeum Regionalne w Opocznie

Prowadzenie:

mec. Jan Nowak

Dyrektor Muzeum Adam Grabowskihttp://www.opoczno.pl/aktualnosc-3954-Aleksandra_Ziolkowska_Boehm_i_krzyz_Virtuti_Militari_Hubala_w_Muzeum.html


Aktualności - Kultura
ALEKSANDRA ZIÓŁKOWSKA-BOEHM
I KRZYŻ VIRTUTI MILITARI HUBALA W MUZEUM


grafika
Adam Grabowski i Aleksandra Ziółkowska-Boehm
Aleksandra Ziółkowska-Boehm i krzyż Virtuti Militari Hubala w Muzeum


W ostatni czwartek (25 listopada b.r.) w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyło się spotkanie autorskie z Aleksandrą Ziółkowską - Boehm, doktorem nauk humanistycznych, asystentką Melchiora Wańkowicza, pisarką i autorką takich książek jak m.in.: „Blisko Wańkowicza" (1975), „Na tropach Wańkowicza" (1989), „Nie tylko Ameryka" (1992), „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża" (2006), „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon" (2009), „Lepszy dzień nie przyszedł już" (2012), „Ingrid Bergman prywatnie" (2013), „Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści" (2014). Była to wyjątkowa okazja do bliższego poznania twórczości autorki, rozmowy z nią oraz okoliczności powstania książek szczególnie dotyczących tematyki hubalczyków.

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania Hubalowego krzyża Virtuti Militari, który został wniesiony na salę przez dyrektora Muzeum Adama Grabowskiego, po czym nastąpiła minuta ciszy dla uczczenia pamięci mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala" i jego żołnierzy. Rozmowę z autorką wspólnie z Dyrektorem Muzeum poprowadził mecenas Jan Nowak z Końskich - pasjonat historii i zagadnień związanych z „Hubalem", a skoncentrowała się ona szczególnie wokół dwóch pozycji książkowych związanych z historią regionalną. Pani Aleksandra Ziółkowska - Boehm odpowiadała na pytania dotyczące motywów powstania i zagadnień poruszanych w książce „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon". Tłumnie przybyłym gościom, przybliżyła także postać Cezarii Ilin - Szymańskiej czyli tytułowej Kai, bohaterki książki „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża", która z narażeniem życia i w dramatycznych okolicznościach przez 54 lata przechowywała najcenniejsze odznaczenie Hubala - krzyż Virtuti Militari. Muzeum Regionalne w Opocznie, dzięki uprzejmości generała brygady dr Stanisława Kaczyńskiego - dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, stworzyło okazję do zobaczenia tego wyjątkowego orderu, wypożyczonego po raz pierwszy i tylko na tę okoliczność z Izby Pamięci 25 batalionu dowodzenia przy 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Po spotkania wywiązała się ożywiona dyskusja na temat pamiątek po Hubalu, sposobów uczczenia jego pamięci i obecności na ziemi opoczyńskiej, w która włączył sia także Burmistrz Opoczna Rafała Kądziela.

Omawiane podczas spotkania pozycje książkowe „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża" oraz „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon" są do nabycia w siedzibie Muzeum.

Burmistrz Opoczna Rafał Kądziela
i Aleksandra Ziółkowska-Boehm
Mecenas Jan Nowak i dyrektor Muzeum w Otwocku Adam Grabowski

Glos zabrał Stefan Mazur


***

http://www.opoczno.info/kultura/2575-krzyz-virtuti-militari-hubala-w-opoczynskim-muzeum.html


Krzyż Virtuti Militari Hubala w opoczyńskim muzeum


  • Mateusz

25 listopada 2015 roku gościem Muzeum Regionalnego w Opocznie była Aleksandra Ziółkowska – Boehm, asystentka Melchiora Wańkowicza, pisarka i autorka takich książek jak m.in.: „Blisko Wańkowicza”, „Na tropach Wańkowicza”, „Nie tylko Ameryka”, „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”.
Krzyż Virtuti Militari Hubala w opoczyńskim muzeum
Spotkanie autorskie z pisarką rozpoczęto od wniesienia krzyża Virtuti Militari należącego do „Hubala” Następnie chwilą ciszy uczczono pamięć majora Henryka Dobrzańskiego i żołnierzy Oddziału Wydzielonego.
Rozmowę, która dotyczyła głównie twórczości poświęconej Hubalowi i historii ziemi opoczyńskiej poprowadzili z autorką dyrektor muzeum, Adam Grabowski oraz pasjonat historii z Końskich, Jan Nowak.
Aleksandra Ziółkowska – Boehm odpowiadała na pytania dotyczące motywów powstania i zagadnień poruszanych w książce „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”Autorka przybliżyła także postać Cezarii Ilin – Szymańskiej czyli tytułowej Kai, bohaterki książki „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, która z narażeniem życia i w dramatycznych okolicznościach przez 54 lata przechowywała najcenniejsze odznaczenie Hubala – krzyż Virtuti Militari.
Muzeum Regionalne w Opocznie , dzięki uprzejmości generała brygady dr Stanisława Kaczyńskiego – dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, po raz pierwszy specjalnie na tę okazję wypożyczyło odznaczenie Hubala z Izby Pamięci 25 Batalionu Dowodzenia przy 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim
Spotkanie było również okazją do rozmów i rozważań na temat Hubala, pamiątek po nim oraz sposobów uczczenia jego pamięci i obecności na ziemi opoczyńskiej.
Omawiane podczas spotkania pozycje książkowe „Kaja od Omawiane Omawiane podczas spotkania pozycje książkowe  "Kaja od Radosława czyli historia Hubalowego krzyża” oraz „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” są do nabycia w siedzibie Muzeum.

*******

https://drive.google.com/folderview?id=0BxOb5wpbwPO6ZTRxakdVOUtFRlE&usp=sharingBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza