niedziela, 13 grudnia 2015

Spotkanie autorskie w Końskich


Spotkanie autorskie w Końskich


Biblioteka Publiczna im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich

25 listopada 2015  Godzina 11:00

Prowadzenie:

mec. Jan Nowak

Dyrektor Biblioteki Dariusz Kowalczyk 
http://biblioteka.konskie.pl/cms/spotkanie-z-aleksandra-ziolkowska-boehm-w-koneckiej-bibliotece/

Spotkanie z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm w koneckiej Bibliotece
Aktualności

Prawdziwe tłumy czytelników powitały w Koneckiej Bibliotece przebywającą właśnie w kraju polską pisarkę Aleksandrę Ziółkowską-Boehm. Spotkanie z nią odbyło się w środę 25 listopada o godz. 11.00. Autorka mieszka na stałe w USA. Działalność pisarską pani Aleksandra rozpoczęła jeszcze w Polsce, a bardzo wiele zawdzięcza współpracy z Melchiorem Wańkowiczem. Pełniła rolę asystentki przez ostatnie lata jego życia. Znała go niewiele ponad dwa lata, ale był to okres ważny. Wańkowicz zadedykował jej drugi tom ostatniej książki, „Karafki La Fontaine’a” i zapisał w testamencie swoje archiwum. Jak sama przyznaje, nauczyła się od niego bardzo wiele, w zakresie warsztatu, jak i ciekawości świata oraz drugiego człowieka.

W swoich kolejnych książkach kontynuuje prace nad popularyzacją twórczości tego pisarza oraz jego dzieła. Stąd wziął się szczególnie ciekawy dla koneckich czytelników rozbudowany temat dalszych losów żołnierzy majora Hubala, rozwijany w książkach „ Z miejsca na miejsce”, „Kaja od Radosława, czyli Historia Hubalowego krzyża” oraz „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”. Tematyka jej niektórych książek, na przykład o problemach Indian, zrodziła się w USA. W wielu kontynuuje polskie wątki historyczne. Jej książki ukazują się także po angielsku w amerykańskich wydawnictwach.

Regularnie odwiedza Polskę. Wydała m.in.: „Blisko Wańkowicza” (1975), „Z miejsca na miejsce” (1983), „Kanada, Kanada” (1986), „Na tropach Wańkowicza” (1989), „Ulica żółwiego strumienia” (1995), „Kaja od Radosława, czyli Historia Hubalowego krzyża” (2006), „Otwarta rana Ameryki” (2007), „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” (2009), „Lepszy dzień nie przyszedł już” (2012), „Ingrid Bergman prywatnie” (2013), „Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści” (2014). Popularyzatorka historii Polski w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie zorganizowano przy współudziale Fundacji „Pamięć i Niepodległość”.

DSC_9084 (Large)DSC_9062 (Large)DSC_9055 (Large)DSC_9028 (Large)DSC_9128 (Large)DSC_9109 (Large)DSC_9093 (Large)DSC_9079 (Large)DSC_9074 (Large)DSC_9070 (Large)DSC_9059 (Large)DSC_9042 (Large)DSC_9041 (Large)DSC_9037 (Large)DSC_9033 (Large)DSC_9097 (Large)

***

http://powiat.konskie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1333:autorskie-spotkanie-z-aleksandr-ziokowsk--boehm&catid=38:aktualnoci


AUTORSKIE SPOTKANIE Z ALEKSANDRĄ ZIÓŁKOWSKĄ – BOEHM

wtorek, 01 grudnia 2015 09:51
W dniu 25 listopada br. w Bibliotecezdjęcie SPOTKANIE Z ... Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego odbyło się spotkanie z Aleksandrą Ziółkowską - Boehm zatytułowane „NA TROPACH WAŃKOWICZA I HUBALCZYKÓW”. W śród zaproszonych gości znaleźli się: Jarosław Lasota – zastępca przewodniczącego rady powiatu koneckiego, w imieniu Bogdana Sobonia – starosty koneckiego - Dariusz Kowalski – Naczelnik wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich oraz Marcin Zieliński – Wiceburmistrz Miasta i Gminy w Końskich.
Głównym tematem dyskusji była twórczość autorki wielu książek związanych z historią hubalczyków. Na miejscu można było dokonać zakupu książek autorki takich tytułów jak: „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”, „Na tropach Wańkowicza”, „Kaja od Radosława, czyli Historia Hubalowego krzyża” . Na spotkaniu mogliśmy wysłuchać historii Pani Aleksandry jak została asystentką Pana Melchiora Wańkowicza w latach 1972-74. Pośmiertnie wydana książka „Karafka LaFontaine’a” była dedykowana pisarce. W testamencie M. Wańkowicz zapisał jej swoje archiwum, które było kompendium wiedzy dla dzieł autorki. Spotkanie zorganizowali: Dariusz Kowalczyk – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Końskich oraz Jan Nowak – prezes Fundacji „Pamięć i Niepodległość”.

GALERIA - SPOTKANIE Z ...
***

blog: Katarzyna Żarska
KULTURA


ALEKSANDRA ZIÓŁKOWSKA - BOEHM W KOŃSKICHDSC_9121 (Large).JPG
DSC_9062 (Large).JPGW imieniny Katarzyny, czyli 25 listopada, punktualnie o godzinie 11.00 w Bibliotece Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich, odbyło się spotkanie z pisarką Aleksandrą Ziółkowską – Boehm.
Aleksandra Ziółkowska – Boehm, w latach 1972 – 1974, była asystentką Melchiora Wańkowicza. Jest popularyzatorką historii Polski w Stanach Zjednoczonych. Regularnie odwiedza ojczyznę. Autorka wielu publikacji m. in.: „Blisko Wańkowicza” (1975), „Kaja od Radosława, czyli Historia Hubalowego krzyża” (2006) czy „Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści” (2014).
Spotkanie z koneckimi czytelnikami, zorganizowano przy współudziale Fundacji „Pamięć i Niepodległość”. Dzięki niemu, miłośnicy historii i reportażu mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek, na temat życia i twórczości Melchiora Wańkowicza – publicysty, reportera i korespondenta wojennego. Autora, mistrzowskich książek reportażowych. Kariera samego pisarza nie była łatwa. Zazdrość środowiska literackiego sprawiała, że niektórzy zamknęli się na jego dzieła. To także, sytuacja rodzinna, oraz sprawy finansowe wpłynęły na to, że żona Wańkowicza sprzątała po domach.
Oprócz tego, pisarka w ciekawy i interesujący sposób, opowiadała o kulisach powstawania swoich książek i pomysłach, na rodzące się nowe publikacje. Wspominała zmarłą córkę Wańkowicza - Krystynę, uczestniczkę Powstania Warszawskiego, której ciała nie odnaleziono.
W spotkaniu, uczestniczyli wierni sympatycy koneckiej biblioteki, oraz wiceburmistrz Miasta i Gminy Końskie – Marcin Zieliński. Czytelnicy, mogli otrzymać dedykacje w swoich ulubionych książkach i zamienić kilka słów z autorką. Na koniec, dyrektor Dariusz Kowalczyk i wiceburmistrz, wręczyli pisarce bukiet kwiatów, dziękując za udane i owocne spotkanie.
Katarzyna Żarska
dedykacja.JPG


Asystentka Melchiora Wańkowicza gościła w Końskich 

Listopad 27, 2015  Na tropach Wańkowicza i Hubalczyków” – pod takim hasłem zorganizowano autorskie spotkanie Ziółkowskiej – Boehm z mieszkańcami naszego regionu. Jego organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy przy współudziale fundacji „Pamięć i Niepodległość”. W sali ślubów znajdującej się nieopodal Centrum Informacji Turystycznej zabrakło miejsc. Zainteresowanie tym co miała do przekazania asystentka Wańkowicza przerosło najśmielsze oczekiwania inicjatorów imprezy. Po spotkaniu książki pisarki rozchodziły się jak świeże bułeczki.
Ziółkowska – Boehm, która na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych dużo czasu poświęciła na opowiadanie o twórczości króla i twórcy polskiego reportażu, Melchiora Wańkowicza, ale i o nim samym prywatnie i swoich relacjach z wielkim mistrzem.
W drugiej części temat rozmów bardziej zbliżył się do naszych ziem. Dyrektor Kowalczyk puszczając w tle film „Hubal” rozpoczął dyskusję o samym Majorze i jego Partyzantach. Obszerne fragmenty spotkania mogą Państwo zobaczyć i usłyszeć  w naszym materiale wideo.
Aleksandra Ziółkowska – Boehm – polska pisarka, od 1990 r. zamieszkała w Wilmington, w stanie Delaware w USA. Doktor nauk humanistycznych UW, w latach 1972-1974 asystentka Melchiora Wańkowicza. Autorka takich książek jak „Ingrid Bergman prywatnie”, czy „Kaja od Radosława, czyli Historia Hubalowego krzyża”
Zdjęcia:
Spotkanie z Aleksandrą Ziółkowską Boehm 18
Aleksandra Ziółkowska – Boehm

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza