wtorek, 13 października 2015

Medal Paderewskiego dla Barbary Wachowicz

Muzeum Niepodległosci Mazowsze, Arsenał Warszawa Katolicki Ruch Karan
                                           Zawiadomienie

      Barbara Wachowicz Laureatką Medalu 

             Ignacego Jana Paderewskiego


„Człowiek poza narodem być nie może!On jest z jego ziarna. Krzepmy serca do wytrwania,myśli do czynów. Proszę Boga by Was natchnąłduchem miłości dla Polski!”

Medal Ignacego Jana Paderewskiego przyznaje Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – Bohaterom II Wojny Światowej, ich rodzinom a także osobom, które swą działalnością szczególnie zasłużyły się Polsce i Polonii, realizując ideały Wielkiego Polaka – symbolu miłości Ojczyzny.


Barbara Wachowicz otrzymuje Medal Paderewskiego za swoją wybitną pracę literacką – biografie Wielkich Polaków i za wyjątkowy dar przekazywania młodzieży skarbów Narodowego Dziedzictwa.


O przyznanie Medalu Paderewskiego Barbarze Wachowicz wystąpiła Dr Aleksandra Ziółkowska – Boehm, autorka sławnych książek poświęconych Melchiorowi Wańkowiczowi,
Bohaterom Września 1939 i Bitwy pod Monte Cassino.


Wśród dokonań Barbary Wachowicz, predestynujących pisarkę do tego prestiżowego odznaczenia są m.in.:
- rewelacyjna książka i wystawa poświęcona bitewnym szlakom Tadeusza Kościuszki podczas  wojny USA o niepodległość. Barbara Wachowicz jest jedyną osobą, której udało się  udokumentować ogrom dokonań Kościuszki, autorka odnalazła wiele bezcennych dokumentów, opisała placówki w USA kultywujące pamięć Kościuszki wedle przesłania Prezydenta Jeffersona: „Każdy prawy Amerykanin kocha Cię i czci”
- cykl spotkań z rodakami w Chicago, Filadelfii, Bostonie, New Yorku – fascynujące gawędy
poświęcone tym, którzy życiem i twórczością walczyli o ideał Polski godnej szacunku.
- przyjaźń i stała współpraca ze Szkołą Polską im. Tadeusza Kościuszki w Chicago, zbliżanie
młodzieży polonijnej sylwetek bohaterów II Wojny Światowej, Żołnierzy walczących pod Narvikiem, Armii Krajowej, Powstańców Warszawy
- przewodniczenie Radzie Programowej Konkursu „Arsenał Warszawa”, w którym młodzież  przygotowuje znakomite prace o walkach Polaków na wszystkich szańcach
- cykl spotkań z Harcerzami Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju w Chicago, Filadelfii, New Yorku – poświęconych Harcerzom Szarych Szeregów ze szczególnym eksponowaniem dziejów Bohaterów „Kamieni na szaniec” i historii Harcerskiego Batalionu AK  „Zośka”.

**


Niżej fotografie: Urszula Bogobowicz Barbara Wachowicz, Muzeum Niepodleglosci, 14 pazdziernika 2015, Warszawa

 Dr Janusz Romanski i Barbara WachowiczUrszula Bogobowicz i Barbara Wachowicz


Gratulacje od Miry Puacz, Ksiegarnia "Polonia", Chicago


*** 
Aleksandra Ziółkowska-Boehm    Wilmington, Delaware w październiku 2015

Droga Barbaro,
Kochana Moja Przyjaciółko Basiu,         
Całym sercem gratuluję należnego Ci tego szczególnie pięknego  i szlachetnego wyróżnienia, jakim jest medal Ignacego Paderewskiego przyznanego Ci przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Piszesz mądre i cenne książki, utrwalasz wielkie polskie tradycje i wartości, pokazujesz ludzi honoru i odwagi, stawiasz młodzieży wzory zachowań, postaw, idei. - Idei, za które ludzie oddawali życie. Twoje historyczne publikacje uczą patriotyzmu, miłości i pokory wobec naszej przeszłości. Urządzasz wystawy, spotkania, widowiska sceniczne, robisz tak bardzo wiele na rzecz polskości: polskiej historii, polskiej kultury. Dajesz nam wszystkim – nie ważne gdzie mieszkamy, bo książki Twoje docierają w wiele miejsc – wiele radości, piękną strawę duchową, wskazujesz wybitnych ludzi: najpiękniejsze polskie kwiaty naszego narodu.
Droga Basiu, Dostojna Laureatko!        
W imieniu swoim i wielu kochających Cię czytelników (do których zaliczają się akże Norman i Tomek, i moi bracia Henryk i Krzysztof z rodzinami),  Dziękujemy Ci za wspaniałe książki.  Składamy Ci hołd jako twórcy i człowiekowi. Dziękując, Droga Basiu, życzymy długiej jeszcze kontynuacji tej drogi, którą odkryłas jako swoje życiowe powołanie. 
Niech trwa ona pośród ludzkiej życzliwości, w zdrowiu i z Bożą Opieką. 

Oleńka z Normanem


1 komentarz:

  1. W pelni zasluzone odznaczenie. Pani Barbara jest cudowna osoba, a jej ksiazki sa uczta dla czytelnikow. Pamietam jak Pani Barbara czytala fragmenty swoich ksiazek na antenie Lata z Radiem. To bylo ponad 20 lat temu, ale wlasnie dzieki temu zakochalam sie w jej tworczosci. Wlasnie za kilka dni dotrze do mnie kolejna jej powiesc:) Pozdrawiam serdecznie i czekam na spotkanie z Pania, Pani Aleksandro. Mam nadzieje, ze wkrotce zawita Pani w NJ:)

    OdpowiedzUsuń